Her kan du logge ind på RIK.DK.

Log ind
Rungsted Ishockey Klub

U13 har kvalificeret sig til DM

U13 har kvalificeret sig til DM i weekenden 24.-26. marts i Rødovre
U13 holdet var i weekenden i Gentofte for at spille om Sjællandsmesterskabet.
Via en hårdt tilkæmpet 4. plads i grundspillet var vi med i den sjove ende, nemlig A-puljen med Rødovre, Gentofte og Herlev der var sluttet grundspillet som nr. 1-3.

U13

Lørdag mødte vi Rødovre, som vi har haft det svært mod gennem hele sæsonen, og efter en god fight var stillingen 0 - 3 ved pausen.
I 2. periode reducerede først Sebastian Plain og derefter Valdemar Hygum til 2 - 3, og Rødovre virkede nervøse.
Kampen bølgede frem og tilbage uden afgørelse, og med et minuts tid tilbage valgte Rungsteds trænerteam at spille med tomt mål for gennem overtal at presse en udligning hjem.
Det endte dog med at Rødovre fik afværget Rungsted-presset og scoret til 2 - 4, men vores drenge havde stor ære af kampen, og de fik troen på at der var mere at komme efter.
Desværre kostede fight'en en skade til Alexander Thomsen, som på Gentofte Sygehus måtte erkende at en hård tackling havde medført en brækket arm, og en tidlig sæsonafslutning

Søndag var holdet klar til at møde Gentofte, som havde slået Herlev 2 - 1 i deres første kamp.
Efter mange gode redninger og heroisk forsvarskamp var stillingen 0 - 0 ved pausen, trods mange udvisningsminutter til vores hold.
Et stykke ind i 2. periode fik Gentofte dog scoret, og da benene var ved at være trætte endte kampen 0 - 4.

Det betød, at den sidste kamp mod Herlev skulle vindes, hvis DM-kvalifikationen skulle i hus i denne omgang. Efter en tung start fik drengene reddet stormen af, og kom gradvist bedre med, og humøret kom helt i top da Sebastian Plain bragte RIK foran 1 - 0, hvilket var pausestillingen. I 2. periode var kampen meget lige, men efter et perfekt kontraangreb spillede Nicolas Østrup Hansen pucken videre til en fri Max Nitsche Sørensen, som køligt sendte den i nettet til 2 - 0 og vild jubel på de godt fyldte tilskuerrækker. Herlev fik dog reduceret få minutter senere, og den sidste del af kampen blev derfor meget hektisk. Med knap 2 minutter tilbage fik Herlev udlignet i powerplay, og kampen skulle afgøres i straffeslag.

Første Herlev forsøg gav en scoring, men Max udlignede med det samme. Oliver TH redede Herlevs andet forsøg, og Oliver Dahlmann bragte os foran 2 - 1. Herlev scorede dog flot på deres 3. straffeslag og redede herefter vores 3. forsøg, således at straffeslagene skulle fortsætte et af gangen til en afgørelse var fundet. Herlev scorede på deres første ekstra straffeslag, men på afgrundens rand holdt Oliver Dahlmann hovedet koldt og udlignede. Oliver TH fik herefter afværget Herlevs 5. forsøg, og så fik Dahlmann chancen for at afgøre kampen. For 3. gang satte han pucken ind bag Herlev-keeperen, sikrede bronze-medaljerne, og blev sekundet efter begravet af jublende holdkammerater.

Som sædvanligt hos 13'erne blev resultatet båret igennem på hård fight, suverænt kammeratskab og helstøbt holdindsats. Kvaliteter som der skal bygges videre på om små to uger i Rødovre, når de jyske mestre fra Frederikshavn samt Aalborg, Esbjerg og enten Vojens eller Odense står på menuen, sammen med de mere kendte rivaler fra Gentofte og Rødovre, samt enten Herlev eller KSF.

Gentofte blev i øvrigt Sjællandsmestre efter først at have udlignet Rødovres 1 - 0 føring med bare 6 sekunder tilbage af den afgørende kamp, og derpå at have scoret på sine 2 første straffeslag hvor Rødovre brændte deres tilsvarende.

Skrevet af

U13 Jakob Thomsen

Nyheder fra RIK

Sæsonafslutning 2016/17

Lørdag den 29. april lukkede RIK sæson 2016/2017 af med manér. Mere end 200 gæster i alle aldre, var samlet i vores fine nye lounge, til mad og drikke, prisuddeling, røverhistorier og hyggeligt samvær. Præcis som vi bedst kan lide det.

HURRA

Se nyt om træningshal her ... !!

Til kalenderen

Årets generalforsamling afholdes onsdag den 21. juni, kl. 19 i Loungen.
Officiel indkaldelse udsendes senere i henhold til klubbens vedtægter.

Årets afslutningsfest afholdes lørdag den 29. april, fra kl. 14:00.
Eventudvalget udsender program og tilmeldings-info asap.

Trænere for den kommende sæson

Så er trænerkabalen for den kommende sæson tæt på at være gået op. Bestyrelsen er glade for allerede nu at kunne annoncere næste års trænere.
Læs mere her...

U13 har kvalificeret sig til DM

U13 holdet var i weekenden i Gentofte for at spille om Sjællandsmesterskabet. I kamp med Rødovre, Gentofte og Herlev kvalificerede holdet sog til DM som holdes i Rødovre 24.-26. marts.
Læs mere her..

Se flere RIK nyheder her.